masaż gorącymi kamieniami częstochowa śląskie

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami to zabieg odprężający i relaksujący, który rozluźniając napięte mięśnie przynosi ulgę w bólu. Jego historia sięga kilku tysięcy lat wstecz, a dzięki połączeniu ciepłych kamieni z relaksującymi technikami masażu przeżywa swój renesans, stając się swego rodzaju wybawieniem dla zmęczonego i żyjącego w stresie współczesnego człowieka.

Zarys historyczny

Masaż gorącymi kamieniami jest znany od wielu tysięcy lat. Prawdopodobnie po raz pierwszy sięgnęli po niego mieszkańcy Indii ponad pięć tysięcy lat temu. Według nich gładkie kamienie pochodzące z koryt rzecznych mogą zrównoważyć działanie trzech substancji - wiatru, ducha i powietrza. Dobroczynne działanie kamieni docenili także Azjaci - w Japonii i Chinach już wiele tysięcy lat temu uważano, iż masaż gorącymi kamieniami pomaga w trawieniu i wspomaga funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Kamienie były też wykorzystywane w tradycyjnych azjatyckich masażach - w celu polepszenia przepływu energii. Lecznicze właściwości kamieni odkryli także rdzenni Amerykanie, którzy używali ich do masażów wspomagających usuwanie toksyn z organizmu. W ten sposób przywracano organizmowi równowagę i harmonię. Na Hawajach gorące kamienie owijano w liście i przykładano bezpośrednio w miejscach napięcia mięśniowego - kamienie wpływały na polepszenie krążenia krwi, a tym samym zmniejszały odczuwany ból. Natomiast mieszkańcy Ameryki Południowej - a przede wszystkim ludowi uzdrowiciele - wykorzystywali kamienie do łagodzenia dolegliwości menstruacyjnych oraz zmniejszania krwawienia po porodzie. Wierzono także, iż jeżeli rodząca kobieta trzyma w dłoni kamień, to zwiększy on jej wytrzymałość i siłę.

W czasach współczesnych masaż gorącymi kamieniami został wypromowany przez Mary Nelson - amerykańską masażystkę, która na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku utworzyła technikę masażu bazującą na wykorzystaniu gorących i zimnych kamieni. Od tej chwili masaż ten wpisał się już na stałe w kulturę masażu i jest dostępny w niemal wszystkich gabinetach spa i odnowy biologicznej.

Uwarunkowania kulturowe

Masaż gorącymi kamieniami opiera się na przekonaniu wyniesionym z Dalekiego Wschodu, iż wzdłuż ludzkiego organizmu rozmieszczone są ośrodki energii zwane czakrami. Według dalekowschodniej filozofii każda z czakr znajduje się w pobliżu jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego i pobudza jego działanie.

Szczegółowy rozkład czakr przedstawia się następująco:

  • czakra podstawy - znajduje się u podstawy kręgosłupa i jest odpowiedzialna za osobowość, silną wolę oraz energię życiową,
  • czakra seksu - jest położona w podbrzuszu i odpowiada za pożycie seksualne,
  • czakra splotu słonecznego - kieruje uczuciami,
  • czakra serca - odpowiada za energię miłości oraz wzbogaca sens istnienia,
  • czakra gardła - jej głównym zadaniem jest wpływanie na zdolność do pracy twórczej,
  • czakra trzeciego oka - jest umieszczona w środku czoła i odpowiada za wyobraźnię oraz umiejętność wprowadzania myśli w czyn,
  • czakra korony - znajduje się na czubku głowy i jest odpowiedzialna za ludzką świadomość oraz duchowość.

Według medycyny Wschodu ciepłe kamienie należy rozkładać zgodnie z układem poszczególnych czakr. Przesuwanie kamieni powoduje odblokowanie przepływu energii. Jest to bardzo istotne, gdyż zablokowana w czakrach energia wpływa negatywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu - zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym i duchowym.

Przebieg masażu

Masaż gorącymi kamieniami trwa około dziewięćdziesięciu minut, a ciepło płynące z kamieni oraz bardzo spokojne i powolne ruchy masażysty w sposób maksymalny rozluźniają napięte mięśnie. Do masażu najczęściej wykorzystywane są kamienie bazaltowe, które są wydobywane z dna oceanów. Powinny być płaskie, o gładkiej powierzchni i różnorodnych wymiarach. Podgrzane do odpowiedniej temperatury są wykorzystywane do masażu różnych części ciała - większe stosuje się w okolicach czakr, a mniejsze na twarzy oraz pomiędzy palcami stóp i dłoni. Masażysta wykorzystuje obie dłonie (nasmarowane wcześniej oliwką bądź olejkiem eteryczny, który wzmacnia działanie rozgrzewające), w których trzyma kamienie jednakowej wielkości. Masaż można rozpocząć od stóp i następnie przesuwać się w górę - aż do pleców i ramion. Wielu masażystów wykorzystuje także brzegi kamieni, co umożliwia mocniejszy nacisk w miejscu, gdzie mięśnie są bardzo napięte. Masaż gorącymi kamieniami można połączyć z innymi technikami. Rzeczą najważniejszą jest to, aby zabieg doprowadził do osiągnięcia maksymalnego relaksu i wyciszenia. Dlatego warto przeprowadzać go popołudniami bądź wieczorami.

Działanie masażu gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami ma przede wszystkim niezwykłą moc odprężającą. Jego główna siła tkwi w działaniach uspokajających i relaksujących. Jednak to nie jedyne zalety tego typu masażu. Oprócz działania odprężającego masaż doskonale wpływa na skórę (poprawia jej elastyczność i jędrność oraz wspomaga walkę z cellulitem), tkankę mięśniową (poprawia elastyczność mięśni i regeneruje po wysiłku fizycznym) oraz układ krwionośny i limfatyczny (zmniejsza opór krwi i ułatwia pracę serca). Dzięki swoim właściwościom jest polecany osobom zmęczonym, nerwowym, otyłym, po urazach, z chorobą reumatyczną oraz z niektórymi schorzeniami neurologicznymi i chorobami układu krążenia.

Masaż gorącymi kamieniami to niezwykle popularny zabieg - zwłaszcza wśród ludzi zapracowanych i żyjących w szybkim tempie. Dzięki delikatnym ruchom dłoni, ciepłu, zastosowaniu olejków eterycznych, a także odpowiedniej muzyce i nastrojowi masaż ten wpływa niezwykle kojąco na pacjenta i przede wszystkim zmniejsza napięcie nerwowe.