Masaż indyjski Ayurvedyjski Abhyanga

Każda forma masażu wydaje się oddziaływać na ludzkie ciało w sposób rozluźniający oraz odprężający - różnorodne techniki wykonywania masażu umożliwiają dostosowanie go do indywidualnych potrzeb oraz preferencji danej osoby. Metody masażu wykorzystywane są zarówno w odniesieniu do relaksacji oraz rozluźnienia napiętych mięśni, jak również w celu uzyskania leczniczego efektu, stanowiąc formę terapii różnorodnych fizycznych dolegliwości.

Na szczególną uwagę wydaje się zasługiwać masaż Ayurveda Abhyanga, wywodzący się z Indii oraz opierający się na panujących tam wierzeniach i będący podstawowym elementem tamtejszej kultury.

Masaz Ayurveda Abhyanga - zarys historyczny oraz kulturowy

Indyjski masaż wywodzący się z medycyny Ayurvedy uznawany jest za jeden z najstarszych rodzajów masażu na świecie - zapiski o nim znajdują się bowiem w starożytnych księgach hinduskich, zwanych Wedami, których tworzenie miało miejsce kilka tysięcy lat temu. Z uwagi na długoletnią tradycję oraz bogactwo i mądrość doświadczeń starożytnych Indii, warto bliżej zainteresować się masażem Ayurveda Abhyanga.

Wspomniana technika masażu wywodzi się z systemu medycyny indyjskiej - Ayurvedy, która stanowi wyjątkowo holistyczne ujęcie zdrowia człowieka w jego fizycznym, psychicznym oraz duchowym kontekście. Według mądrości hinduskiej wszystkie aspekty ludzkiego funkcjonowania przenikają się, z tego powodu nie sposób dokonać rozgraniczenia pomiędzy fizycznymi, a emocjonalnymi dolegliwościami towarzyszącymi człowiekowi. Każda sfera ludzkiego życia oddziałuje bowiem na pozostałe, a zdrowie ujmowane jest w dość szeroki sposób - nie tylko jako brak dolegliwości, chorób oraz zaburzeń, lecz jako uzyskanie doskonałego samopoczucia oraz wewnętrznego spełnienia.

Masaż w medycynie indyjskiej

Medycyna indyjska ściśle powiązana jest z metafizyczną koncepcją uzdrawiania i opiera się na dążeniu do zharmonizowanego funkcjonowania ciała, duszy oraz umysłu. Harmonia i równowaga stanowią cel wart zrealizowania, z uwagi na możliwość osiągnięcia pełni szczęścia oraz świadomości sensu własnego istnienia.

Masaż indyjski stanowi element rytualny w kulturze indyjskiej - staje się rozwiązaniem na wszelkie pojawiające się problemy w codziennym funkcjonowaniu, a jego wysoka rola wynika z przekonania o całościowym funkcjonowaniu człowieka w świecie. Z uwagi na to, że wszystkie elementy życia oddziałują na siebie wzajemnie, konieczne wydaje się osiągnięcie równowagi i harmonii, która możliwa jest do uzyskania także poprzez udział w masażu.

Uzdrawianie dotykiem stanowi najstarszą formę terapii manualnej, nie dziwi więc że istnieje od zamierzchłych czasów także w kulturze indyjskiej. Terapeutyczna moc dotyku wydaje się w dużej mierze intuicyjna, a biorąc pod uwagę specyfikę kultury hinduskiej oczywista wydaje się konieczność wykorzystania masażu manualnego w leczeniu wszelkich dolegliwości.

Duchowe aspekty masażu Ayurveda Abhyanga

Szeroko pojmowana medycyna naturalna, do jakiej zalicza się także indyjska Ayurveda wykorzystuje masaże jako element najstarszej sztuki medycznej, oddziałujący na poszczególne układu ludzkiego organizmu. Głównym założeniem masażu hinduskiego jest wywołanie ruchu energii w ciele, który powinien być harmonijny oraz płynny, nie napotykając na swej drodze zbędnych blokad, które stanowią w medycynie indyjskiej podstawową przyczynę pojawiania się chorób, dolegliwości oraz wszelkich zaburzeń w fizycznym obszarze.

W kulturze indyjskiej dominującym jest przekonanie, że każda forma życia posiada doshę - stanowi ona swego rodzaju energię, przenikającą istoty żywe oraz wykazuje kluczowe oddziaływanie na wygląd, zachowanie, styl życia oraz zdrowie konkretnej osoby. Krótko mówiąc rodzaj doshy charakteryzujący daną osobę tworzy jej całościowy wizerunek, zawierający ogół jej funkcjonowania w codziennym życiu.

Dosha posiada trzy główne komponenty: vata, pitta oraz kapha. Diagnoza ich działania odbywa się w oparciu o wielokierunkową analizę różnych aspektów życia danej osoby. Celem wspomnianej diagnozy jest określenie rodzaju zaburzeń występujących w danym komponencie doshy oraz dostosowanie do nich dalszego przebiegu leczenia, którego istotnym elementem jest masaż całego ciała.

Przed wykonaniem masażu Ayurveda Abhyanga dokonywana jest więc diagnoza doshy, mająca na celu dobór odpowiedniego nacisku masażu na konkretne partie ciała, jak również optymalne skomponowanie wykorzystywanych w jego trakcie olejków eterycznych.

Masaż Ayurveda Abhyanga - podstawowe informacje praktyczne oraz etapy przebiegu sesji

Masaż w kulturze oraz medycynie indyjskiej ma na celu osiągnięcie równowagi energetycznej w odniesieniu do każdego aspektu organizmu - do zrealizowania pełni zdrowia konieczne staje się więc zlikwidowanie zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz emocjonalnych blokad towarzyszących danej osobie.

Masaż Indyjski Ayurveda Abhyanga stanowi element systemu oczyszczającego oraz odmładzającego, nazywanego Pancakarma oraz jest wykorzystywany jako środek poprzedzający, jak również wprowadzający do innych rodzajów terapii medycyny hinduskiej. Masowanie i nacieranie jako podstawowe elementy wspomnianego masażu stanowią sposób na usunięcie lęków oraz obaw towarzyszących każdemu człowiekowi w codziennym życiu.

Masaż Ayurveda Abhyanga składa się kilku etapów, obejmując całe ciało oraz wyodrębniając poszczególne jego części w konkretnej fazie masażu - pierwszym masowanym elementem jest głowa oraz kark, następnie masowana jest przednia oraz tylna część ciała, stopy i na zakończenie twarz jako zamknięcie całości przeprowadzonego zabiegu.

Przebieg masażu oraz kolejność poddawanych mu partii ciała nie jest przypadkowa - zgodnie z hinduskim przekonaniem, że każda choroba ma swoje źródło w głowie, to właśnie ta część ciała jako pierwsza poddawana jest uzdrawiającemu masażowi.

Masaż polega na równomiernie wykonywanym nacisku oddziałującym na całe ciało - według medycyny indyjskiej podobne manipulowanie ciałem ludzkim umożliwia poruszenie energii, a toksyny znajdujące się w organizmie zostają wtłoczone do kanałów wydalniczych, co ułatwia ich usunięcie oraz niweluje efekt kumulowania się zbędnych zanieczyszczeń w ciele. Rytmicznie wykonywane ruchy masażysty oddziałują w sposób głęboko relaksujący, a odblokowane kanały energetyczne pozwalają na uzyskanie swobodnego przepływu energii w ciele osoby masowanej.

Masaż trwa od godziny do około półtorej godziny i zalecane jest powtarzanie go w kilku sesjach, w celu podtrzymania osiągniętego efektu oraz kontynuowania rozpoczętych podczas masażu procesów.

Warto wspomnieć, że masaż indyjski z uwagi na wykorzystywanie w swoim przebiegu sporych ilości tłustych olejów wymaga nagości osoby masowanej - w tradycyjnej kulturze, z której wywodzi się ta forma masażu nagość podczas zabiegów i sesji terapeutycznych nie stanowi powodu skrępowania oraz zawstydzenia. Masażysta uznawany za profesjonalistę pozbawionego niemoralnych pobudek, obdarzany jest stuprocentowym zaufaniem swoich pacjentów. Decydując się na zabieg, podczas którego przeprowadzany ma być masaż Ayurveda Abhyanga warto przygotować się na konieczność pozostania nago - z uwagi na dostosowanie całości sesji do potrzeb oraz preferencji klienta, salony masażu najpewniej zapewniają możliwość wyboru płci masażysty - kobieta masowana przez panią masażystkę z pewnością będzie czuła się pewniej i bardziej komfortowo, co z kolei znacząco wpłynie zarówno na przebieg masażu, jak i jego skuteczność.

Warto bowiem pamiętać, że efektywność wykonywanego masażu uzależniona jest w dużej mierze od samopoczucia oraz nastawienia osoby poddającej się sesji masażu - nadmierny stres towarzyszący zabiegowi, jak również duże napięcie mogą utrudnić przebieg sesji oraz uniemożliwić masażyście prawidłowe wykonanie koniecznych ruchów.

Praktyczne aspekty oddziaływania masażu indyjskiego

Podstawowym oraz kluczowym działaniem omawianego masażu jest zapewnienie energii życiowej swobodnego przepływu. Podobna funkcja masażu może wydawać się jednak zbyt abstrakcyjna dla osoby oczekującej konkretnych korzyści płynących z poddania się masażowi. Warto więc przytoczyć bardziej namacalne przykłady korzystnego działania masażu Ayurveda Abhyanga.

Z uwagi na wspomniane powyżej założenia teoretyczne wynikające ze specyfiki kultury, z jakiej wyrasta wspomniany masaż, warto podkreślić jego skuteczność w odniesieniu do zachowania zdrowia w całościowym jego wymiarze - a więc z uwzględnieniem nie tylko fizycznych jego aspektów, lecz również emocjonalnego, psychicznego oraz duchowego funkcjonowania człowieka.

Przede wszystkim należy wspomnieć o relaksującym oraz dogłębnie rozluźniającym wpływie omawianego masażu - podobne oddziaływanie ma korzystne zastosowanie zarówno w sytuacjach dużego stresu, jak również w ramach profilaktycznego pozbywania się nagromadzonych napięć emocjonalnych.

Masaż usuwa z organizmu obciążające go toksyny, jednocześnie aktywizując system odpornościowy. Oddziałuje także na układ krwionośny, wzmacniając go oraz poprawiając krążenie krwi. Wykazuje korzystny wpływ na system nerwowy, zwiększając sprawność psychofizyczną oraz kojąco oddziałując na emocjonalne funkcjonowanie człowieka. W kwestii fizyczności ujędrnia ciało, redukuje napięcie mięśniowe oraz sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów. Masaż może okazać się pomocny w leczeniu bezsenności oraz dolegliwości bólowych, w tym między innymi nawracającego bólu głowy. Wykazuje także działanie odmładzające, opóźnia bowiem przebieg procesów starzenia.

Wydaje się więc, że skuteczność terapii manualnej z użyciem olejów odnosi się do wszystkich kwestii ludzkiego funkcjonowania.

Warto wspomnieć także o duchowych aspektach, na jakie wpływa masaż indyjski Ayurveda Abhyanga - stan głębokiego relaksu, w jaki wprowadzana jest osoba masowana sprzyja osiągnięciu pełni świadomości oraz uzyskaniu wglądu w samego siebie. Ponadto zapewnienie płynnego przepływu energii umożliwia pozbycie się blokad energetycznych, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie po powrocie do codzienności.

Rodzaje olejów wykorzystywanych w masażu Ayurveda Abhyanga

Masaż Ayurveda Abhyanga jest przykładem techniki manualnej, opierającej się w dużej mierze na wykorzystaniu olejów, które przeważnie są pochodzenia ziołowego i ogrzewane są do temperatury zapewniającej przyjemne odczucie ciepła. Najczęściej używanym olejem w omawianym masażu jest olej z czarnego sezamu, który stanowi bazę dla innych olejów stosowanych podczas sesji. Popularne jest także użycie oleju kokosowego oraz migdałowego.

Olejki eteryczne dodawane do rozgrzanego oleju nakładanego na ciało mają na celu wywołanie określonych efektów, uzależnionych od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Wybór olejów do masażu odbywa się na podstawie wspomnianej wcześniej diagnozy doshy, dzięki czemu klient ma pewność, że oleje oraz mieszanki zapachowe wykorzystywane są z celowym zamiarem polepszenia stanu jego szeroko rozumianego oraz wieloaspektowego zdrowia.

Warto zaznaczyć, że oleje używane podczas masażu Ayurveda Abhyanga przygotowywane są w gabinecie, po uprzednio przeprowadzonej diagnozie doshy.

Synchroniczny masaz Ayurveda Abhyanga na rece

Interesującym rodzajem masażu Ayurveda Abhjanga jest technika uwzględniająca udział dwóch masażystów - tak zwany synchroniczny masaż na cztery ręce umożliwia uzyskanie większej skuteczności w odniesieniu do wywołania ruchu energetycznego. Ponadto ilość uczestniczących w masażu specjalistów umożliwia jego sprawniejszy przebieg.

Poddanie się masażowi na cztery ręce może okazać się ciekawym doświadczeniem, z tego względu olejowanie całego ciała przy udziale dwóch wykwalifikowanych masażystów wydaje się wyjątkowo skutecznym oraz zachęcającym rozwiązaniem.

Ćwiczenia oddechowe pranajama w medycynie Ayurvedy

Decydując się na wzięcie udziału w tradycyjnym masażu Ayurveda Abhyanga warto zainteresować się bliżej założeniami indyjskiej medycyny. Większość z nich omówiona została powyżej, jednak na uwagę zasługują także dominujące w hinduskich metodach relaksacyjnych oraz leczniczych techniki oddechowe, czyli tak zwana Pranajama.

Ayurveda uwzględnia wykorzystywanie praktyk oddechowych podczas terapii różnorodnych zaburzeń - zharmonizowanie oddechu sprzyja bowiem osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Praktyki oddechowe stanowią podstawę świadomego uczestnictwa w systemie, jakim jest Ayurveda, a prawidłowy oddech ma na celu uwalnianie napięć oraz uspokojenie ciała i układu nerwowego.

Funkcją oddechu w systemie Ayurvedy jest także dotlenienie organizmu, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu - jest on niezbędny do zdrowego działania każdego układu fizycznego w ciele, dlatego też tak ważny jest efektywny sposób oddychania. Ponadto oddech oddziałuje na sferę emocjonalną, duchową oraz fizyczną każdego człowieka, umożliwiając kontrolę nad emocjami i towarzyszącymi w codzienności napięciami.

Oddech w Ayurvedzie cechuje się wysokim stopniem świadomości - jego znacząca rola pojawia się zarówno w technikach medytacyjnych, jak i ćwiczeniach jogi oraz w odniesieniu do masażu Abhyanga. Indyjska medycyna podkreśla bowiem niekorzystne oddziaływanie nieprawidłowych nawyków oddechowych - oddech współczesnego człowieka jest bowiem płytki, urywany oraz nienaturalnie przyspieszony. Przedstawia więc w sposób symboliczny specyfikę aktualnej rzeczywistości - ciągły pośpiech, powierzchowność towarzysząca ludziom na każdym kroku oraz brak skupienia na sygnałach wysyłanych z ciała to cechy nadzwyczaj odpowiadające dzisiejszym czasom.

Reasumując, zgłębienie wiedzy dostępnej w kulturze indyjskiej umożliwia poznanie odmiennego spojrzenia na ludzkie funkcjonowanie - człowiek w dobie rozwoju technologicznego zapomina o wsłuchaniu się we własny organizm, poddając się pędowi narzucanemu przez większość społeczeństwa. Poznając sposób postrzegania świata poprzez pryzmat tradycji hinduskiej można zauważyć, że skupienie oraz zachowanie wysokiego poziomu świadomości podczas wykonywania codziennych i z pozoru prozaicznych czynności może korzystnie wpłynąć na jakość ludzkiego życia.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia oczekiwanej harmonii oraz równowagi, które stanowią charakterystyczne aspekty medycyny Ayurvedy może stać się poznanie technik oddechowych, umożliwiających świadome kontrolowanie sposobu oddychania. Ponadto udział w sesji masażu Ayurveda Abhyanga wydaje się zachęcającym przedsięwzięciem - rozluźniający nacisk przy użyciu eterycznych oraz natłuszczających olejów, przygotowanych przy uwzględnieniu indywidualnych cech oraz predyspozycji organizmu klienta może okazać się niezwykłym doświadczeniem, pozytywnie wpływającym na wieloaspektowo postrzegane zdrowie - zarówno w kwestii fizycznej, jak i emocjonalnej, psychicznej oraz duchowej.

Masaż Ayurveda Abhyanga stanowi więc adekwatną propozycję zarówno dla osób interesujących się kulturą Indii, jak i potrzebujących wytchnienia i relaksu oraz odpoczynku od codziennego pędu w celach materialnych. Regeneracja, jaka ma miejsce w gabinecie podczas masażu umożliwia późniejszy powrót do rzeczywistości z zapasem sił witalnych oraz pozytywnej energii.