masaż leczniczy częstochowa śląskie

Masaż leczniczy - dla kogo i jak często? Skuteczna metoda zapobiegania i leczenia wielu dolegliwości.

Masaż leczniczy stosowany jest zarówno jako profilaktyka wielu dolegliwości jak i technika, która wspomaga leczenie wielu mniej lub bardziej poważnych chorób. Właściwie wykonany masaż sprzyja relaksacji, wprowadza w stan odprężenia, a przede wszystkim ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przyspiesza metabolizm, usprawnia krążenie, pomaga pozbyć się bólu pleców czy mięśni. Jeśli zgłosimy się do specjalisty od masażu leczniczego, ten będzie umiał dostosować technikę masażu do potrzeb naszego organizmu, a dzięki temu szybko odczujemy pozytywne skutki, jakie niesie za sobą regularne wykonywanie leczniczego masażu całego ciała.

Rodzaje masażu leczniczego

Nie ma jednego rodzaju masażu leczniczego. Pod tą nazwą kryje się wiele technik, które znacznie się od siebie różnią. Każda ma swoją specyfikę: na czym innym polega i kiedy indziej się ją stosuje. Ważne jest, żeby technika masażu była dostosowana do pacjenta i potrzeb jego organizmu. Tę zmienia się w zależności od dolegliwości, na które uskarża się pacjent, oraz jest dostosowywana do stanu jego zdrowia.

Podstawowe rodzaje masażu leczniczego to:

  • 1. Masaż klasyczny
    Masaż klasyczny polega na ugniataniu. Masażysta masuje nas kolistymi ruchami, zaczyna od stóp, przez nogi, pośladki, a następnie plecy. W masażu klasycznym nie masuje się karku, żeby uniknąć uszkodzenia nerwów. W jakim celu wykonuje się tak zwany masaż klasyczny? Najmniej skomplikowany, stosowany jest w celu wprowadzenia pacjenta w stan relaksacji. Ma odprężyć, ukoić nerwy, sprawić, że pacjent rozluźni się i uspokoi. Masaż klasyczny ma pozytywnie wpłynąć zarówno na ciało, jak i na duszę. Jego celem jest poprawa samopoczucia i zapewnienie pacjentowi dobrego humoru. Regularnie wykonywany masaż klasyczny pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mięśni i stawów, przyspiesza przemianę materii, poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza odkładanie się tkanki tłuszczowej. Polecany jest w wielu przypadkach: kiedy żyjemy w pośpiechu i potrzebujemy pomocy w zrelaksowaniu się, kiedy jesteśmy w trakcie kuracji odchudzającej i chcemy przyspieszyć proces trawienia, kiedy mamy problemy z krążeniem albo po prostu chcemy zapewnić sobie dawkę przyjemności w postaci przyjemnego masażu.

  • 2. Masaż limfatyczny
    Drugi rodzaj masażu klasycznego nazywany jest limfatycznym. To masaż, który odpręża i ma silne właściwości lecznicze. Polega on na wyciskaniu - wykonywać go mogą jedynie fizjoterapeuci, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i specjalizują się w masażu limfatycznym. W trakcie masażu tą techniką masażysta powoli przesuwa palce w kierunku serca, wykonuje się go jedynie na szyi - ręce masażysty przesuwają się od górnej do dolnej części szyi. Ruchy fizjoterapeuty odczuwane są jako delikatny ucisk. Masaż limfatyczny jest polecany osobom, które starają się stracić na wadze - przyspiesza trawienie i pomaga w oczyszczeniu organizmu z nadmiaru toksyn, poprawia wygląd skóry i pomaga pozbyć się cellulitu. Z tej techniki nie mogą natomiast korzystać osoby, które chorują na nowotwór typu chłonnego lub mają przerzuty nowotworowe. Masaż limfatyczny zakazany jest również, jeśli chorujemy na choroby zakaźne lub mamy obrzęki spowodowane przez stany zapalne.

  • 3. Inne techniki masażu leczniczego
    Oprócz najpopularniejszych technik masażu leczniczego, jakimi są masaż klasyczny i masaż limfatyczny, istnieje jeszcze wiele innych rodzajów masowania ciała, które może przynieść pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Najpopularniejszymi rodzajami takiego masażu są aromaterapeutyczny, w którym dotyk wywierany na ciało wspomagany jest dodatkowo pachnącymi olejkami, które mają nam pomóc się zrelaksować - to rodzaj masażu szczególnie polecany osobom, które nie radzą sobie ze stresem i potrzebują chwili wytchnienia od codziennych obowiązków. Inną popularną techniką jest masaż segmentalny, który od masażu klasycznego odróżnia stosowanie dodatkowych chwytów, które pomagają szybko uśmierzyć ból w przypadku rwy kulszowej czy bólów neurologicznych. Masaż segmentalny odpręża, likwiduje napięcie i poprawia ogólną sprawność organizmu. Polecany jest zwłaszcza osobom, które uskarżają się na bóle kręgosłupa czy mają problem z bólami na tle nerwowym. Ważną metodą, jeśli chodzi o masaż leczniczy, jest również masaż kontralateralny, który jest bardzo istotny w przypadku pacjentów, którzy przez długi czas mieli unieruchomioną kończynę: rękę lub nogę. Ten rodzaj masażu ma za zadanie zapobiec powstaniu przykurczów i zesztywnieniu stawów. Wykonuje się go regularnie, żeby pomóc pacjentowi wrócić do dobrej kondycji i całkowicie odzyskać sprawność kończyny, która przez długi czas pozostawała w bezruchu.

Komu polecany jest masaż leczniczy?

Masaż leczniczy stosowany jest nie tylko w przypadku poważnych dolegliwości, ale również w przypadku jako profilaktyka wielu chorób. Okazuje się zbawienny także w trakcie kuracji odchudzającej czy w walce z cellulitem. Doskonale poprawia samopoczucie, zwiększa odporność organizmu i poprawia naszą sprawność. Jest polecany na bóle kręgosłupa, problemy na tle nerwowym, a nawet na ból głowy. Dlaczego warto zafundować sobie serię masaży leczniczych? Jakich dolegliwości pozbędziemy się dzięki masażowi leczniczemu?

Masaż leczniczy zalecany jest przede wszystkim w przypadku bólu kręgosłupa czy karku. Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu czy nadwaga to czynniki sprzyjające powstawaniu napięć w okolicach karku. Bóle kręgosłupa bywają bardzo intensywne i należy jak najszybciej podjąć kroki, które pomogą nam się ich pozbyć. Doskonałym uzupełnieniem do gimnastyki będzie seria masaży leczniczych. Doświadczony fizjoterapeuta pomoże nam pozbyć się napięć, a seria masaży leczniczych szybko przyniesie ulgę.

Pamiętajmy jednak, że jeśli nie chcemy, żeby ból wrócił, fizjoterapeutę musimy odwiedzać regularnie, zwłaszcza jeśli dolegliwości od strony kręgosłupa spowodowane są trybem życia, np. pracą w pozycji siedzącej.

Masaże lecznicze to doskonałe lekarstwo również na bóle mięśni. Te mogą mieć różne przyczyny, lecz najczęściej pojawiają się wtedy, kiedy intensywnie uprawiamy sport. Nawet jeśli żadną dyscypliną nie zajmujemy się zawodowo, a po prostu dużo trenujemy na własny rachunek, masaże lecznicze powinniśmy na stałe wpisać w swój grafik. Dzięki masażowi szybciej pozbędziemy się napięcia mięśni, ułatwimy im rozluźnienie i regenerację. Masaże lecznicze są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o przywracanie dobrej kondycji - rozgrzewają mięśnie, poprawiają ukrwienie, pomagają zapobiegać kontuzjom. Dzięki nim poprawia się ogólna kondycja organizmu, a osiągane przez nas wyniki są dużo lepsze.

Masaż leczniczy na poprawę urody

Nie musimy odczuwać dolegliwości bólowych, żeby zapisać się na serię zabiegów masażu leczniczego. Ten polecany jest bowiem również wtedy, kiedy zależy nam na poprawie naszego wyglądu. Masaż leczniczy jest niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o ujędrnienie skóry i przywrócenie jej elastyczności. Dużym powodzeniem cieszy się on zwłaszcza u pań, które chcą pozbyć się nieestetycznej pomarańczowej skórki - cellulitu. Masaż leczniczy przyspiesza krążenie i pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, dzięki czemu ułatwia pozbycie się cellulitu i sprzyja utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

Jeżeli pragniemy na stałe przyspieszyć swoją przemianę materii, a także trwale pozbyć się pomarańczowej skórki, musimy jednak pamiętać, że jedna wizyta u fizjoterapeuty nie wystarczy. Konieczna będzie seria zabiegów - nasz organizm potrzebuje czasu, żeby zareagować na zafundowaną mu terapię, a masaż przynosi oczekiwane skutki, tylko wtedy kiedy wykonywany jest regularnie. Fizjoterapeuta, do którego się udamy z pewnością uświadomi nas, że krótkie masaże wykonywane regularnie są dużo skuteczniejsze niż jednorazowy masaż trwający dwie godziny. Zapisują się do gabinetu masażu, pamiętajmy więc, żeby od razu umówić się na kilka wizyt.

Masaż leczniczy: dlaczego warto umówić się na serię zabiegów?

Wiele osób rezygnuje z masażu leczniczego po jednej wizycie u specjalisty. Nie czują one poprawy swojego samopoczucia ani nie obserwują pozytywnych zmian w swoim organizmie. Czy to oznacza, że masaż leczniczy jest nieskuteczny lub że wybraliśmy złego masażystę? Nic bardziej mylnego! Wybierając się na masaż leczniczy musimy pamiętać, że jeden zabieg nie wystarczy, żeby przynieść nam trwałą ulgę w bólu lub żeby poprawić kondycję naszego ciała czy usunąć nieestetyczną warstwę cellulitu. Choć często już jeden masaż sprawia, że ból kręgosłupa ustępuje, a my czujemy się lepiej - odprężeni i zrelaksowani - to te pozytywne skutki szybko mogą odejść w niepamięć, jeśli po jednej wizycie zrezygnujemy w usług gabinetu fizjoterapii.

Masaże lecznicze mają to do siebie, że są bardzo skuteczne, o ile wykonywane są regularnie. Żeby zauważyć pozytywne zmiany w swoim ciele, musimy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentni. Masaż leczniczy na pewno pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia, o ile tylko zbyt szybko z niego nie zrezygnujemy. Nasze ciało potrzebuje czasu, żeby zareagować na działanie, które wykonuje na nim fizjoterapeuta. Co więcej, w przypadkach takich jak np. siedzący tryb życia czy regularne uprawianie wymagającego dużego wysiłku sportu, masaż leczniczy powinien być stałą częścią naszego rozkładu tygodnia. Trudno bowiem, żeby ból pleców nie wrócił, jeśli nadal całe dnie spędzamy w pozycji siedzącej przed komputerem.

Bez względu na to, czy masaż leczniczy ma nam pomóc pozbyć się napięć w karku, czy pomóc rozluźnić mięśnie, czy może wspomóc walkę z cellulitem, musimy pamiętać o konsekwencji. Umawiając się z terapeutą, zapiszmy się od razu na całą serię zabiegów. Poinformujmy masażystę o rodzaju dolegliwości, która uprzykrza nam życie oraz wytłumaczymy, jaki tryb życia prowadzimy - w ten sposób z pewnością uda nam się ustalić odpowiedni plan działania. Fizjoterapeuta doradzi nam rodzaj techniki, która w naszym przypadku będzie najskuteczniejsza, a także wskaże, jak często powinniśmy go odwiedzać, żeby odczuć pozytywne konsekwencje płynące z wykonywania masażu leczniczego. Jeśli zastosujemy się do jego zaleceń, z pewnością szybko odczujemy pozytywne zmiany!