masaż lomi lomi nui częstochowa śląskie

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi nui stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów wieloaspektowego wpływu na ludzki organizm - jego podstawowe funkcje to relaksacja, rozluźnienie napiętych mięśni, jak również oddziaływanie lecznicze na wybrane partie ciała. Jednym z masaży stosowanym w wymienionych celach jest polinezyjski masaż Lomi Lomi Nui - poniżej przedstawiono jego krótką charakterystykę.

Historyczne i kulturowe fundamenty masażu Lomi Lomi Nui

Hawaje to charakterystyczne miejsce, przepełnione energią życiowej radości i harmonii z wszystkim co istnieje - wyjątkowa naturalna duchowość towarzysząca hawajskiej kulturze wynika najprawdopodobniej z powszechnie panującego tam ducha aloha, który oznacza miłość przenikającą wszystko oraz życie w pełnej świadomości bycia częścią naturalnego świata.

Istotnym elementem kultury hawajskiej, na której gruncie wyrósł masaż Lomi Lomi Nui jest mana - wszechobecna energia życiowa, płynąca przez wszystko co jest, także każdego człowieka. Praktyki duchowe popularne na Hawajach odnoszą się więc do odnawiania wspomnianej siły życiowej poprzez specjalnie projektowane w tym celu techniki oddechowe i ruchowe - praca z ciałem, oczyszczanie organizmu i świadomy wpływ na całościowe ludzkie funkcjonowanie to podstawy hawajskiego świata, w którym narodził się masaż Lomi Lomi Nui.

W swej tradycyjnej formie masaż przeprowadzany był zazwyczaj w wyjątkowych chwilach życiowych i odnosił się do osób ważnych dla plemienia - jego funkcją było umożliwienie otrzymania wizji, w której zawarta była odpowiedź na pytanie lub wskazówka dotycząca podejmowanych w przyszłości działań. Masaż traktowany był także jako element towarzyszący momentom transformacji - na przykład w wieku dojrzewania, kiedy dzieci wchodziły w wiek dorosłości oraz jako forma przygotowania do pełnienia nowych funkcji życiowych lub społecznych. Masaż Lomi Lomi Nui stosowany był także w celu oczyszczenia oraz wzmocnienia wspomnianej powyżej energii życiowej, jak również w praktykach uzdrawiających.

Można więc stwierdzić, że korzenie masażu Lomi Lomi Nui wyrastają z duchowej mądrości pradawnych Hawajczyków, którzy w oparciu o głęboką wiedzę dotyczącą życia człowieka w zgodzie z naturą oraz świadomość konieczności holistycznego spojrzenia na ludzki organizm stworzyli technikę masażu wieloaspektowo oddziałującą na ciało i ducha.

Przebieg masażu Lomi Lomi Nui

Lomi w języku hawajskim oznacza ugniatanie oraz uciskanie - to właśnie te czynności stanowią podstawę przebiegu omawianego masażu.

Warto zaznaczyć, że masaż odbywa się przy zasłonięciu części intymnych oraz ich nie dotyczy - jest całkowicie naturalnym oraz bezpiecznym masażem, pozbawionym czynników erotycznych. Jednak specyfika jego przebiegu wymaga odsłonięcia klatki piersiowej, z uwagi na konieczność poddania masażu zarówno tylnej, jak i przedniej strony ciała. Wydaje się jednak, że w przypadku zastrzeżeń oraz poczucia skrępowania, masażysta może dostosować przebieg wykonywanych czynności do preferencji i indywidualnych potrzeb klienta.

Masaż rozpoczyna się od pleców, które w hawajskiej tradycji odpowiadają przyszłości, są bowiem tym, czego człowiek nie widzi. Z kolei klatka piersiowa utożsamiana jest z przeszłością, a więc wydarzeniami które miały miejsce oraz wpłynęły na obecne funkcjonowanie danej osoby.

Masaż Lomi Lomi Nui odbywa się przy akompaniamencie hawajskiej muzyki, która nadaje rytm wykonywanym przez masażystę ruchom oraz ułatwia rozluźnienie klienta. Masażysta prowadzący sesję powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, w celu harmonijnego oddziaływania na ludzkie ciało. Wymagana jest od niego głęboka świadomość oraz intuicja, pozwalające na dostosowanie przebiegu masażu do sygnałów płynących z ciała pacjenta.

Podczas masażu poza elementami muzyki, wykorzystywane są również olejki eteryczne - można więc uznać, że masaż Lomi Lomi Nui łączy w sobie wiele technik relaksacyjnych oraz terapeutycznych, w tym aromaterapię.

Masaż trwa zazwyczaj około półtorej godziny, jednak proces rozpoczęty w jego trakcie nie kończy się od razu - z tego względu warto zarezerwować sobie chwilę spokojnego czasu, w którym nastąpi płynny powrót do rzeczywistego świata. Warto pozwolić sobie na poleżenie w ciszy oraz wsłuchanie w swoje ciało i towarzyszące emocje. Po masażu zalecane jest picie większych ilości czystej wody.

Cel masażu Lomi Lomi Nui

Oddziaływanie omawianego masażu można określić jako holistyczne, bowiem poprzez wpływ na ciało człowieka następuje także działanie odnoszące się do strony wewnętrznej ludzkiego jestestwa - emocji, psychiki oraz duchowości.

Głównym celem masażu jest rozluźnienie mięśni, które długotrwale napięte mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości oraz konsekwencje dla zdrowia. Zniwelowanie tego napięcia, jak również wywołanie poczucia relaksu oraz harmonii to podstawowe funkcje masażu Lomi Lomi Nui. Warto także pamiętać o duchowych aspektach jego przebiegu - umożliwia on bowiem powrót do pierwotnej równowagi oraz współżycia z naturą, jak również oczyszcza energię życiową płynącą w człowieku.

Wydaje się więc, że warto pozwolić sobie na próbę udziału w sesji masażu Lomi Lomi Nui - to nowe doświadczenie może bowiem odmienić wiele aspektów ludzkiego życia.