masaż relaksacyjny częstochowa śląskie

Masaż relaksacyjny

Według "Słownika wyrazów obcych" relaks pochodzi od łacińskiego słowa relcao, czyli rozluźniam. To właśnie rozluźnienie jest podstawą masażu relaksacyjnego, który jest stosowany przede wszystkim w celu usunięcia zmęczenia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W dobie szybkiego tempa życia, wiecznego pośpiechu, stresu i nawarstwiających się problemów człowiek czuje się przemęczony i pozbawiony jakiejkolwiek energii. Masaż relaksacyjny - jak sama nazwa wskazuje - ma za zadanie poprawić stan psychosomatyczny pacjenta, poprzez zniwelowanie zmęczenia oraz stresu, a tym samym odprężenie ciała i umysłu.

Istota i działanie masażu relaksacyjnego

Dobrze przeprowadzony masaż relaksacyjny regeneruje utraconą witalność, dodaje energii, wycisza i eliminuje stres. Jego podstawą jest traktowanie człowieka w sposób holistyczny - czyli skupianie się zarówno na kondycji fizycznej, jak i na wymiarze duchowym. Z technicznego punktu widzenia jest to zabieg polegający na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą rąk masażysty.

Do jego wykonywania stosuje się następujące techniki:

 • głaskanie, czyli wykonywanie delikatnych i powolnych ruchów palcami bądź całymi dłońmi (głaskanie zazwyczaj rozpoczyna i kończy masaż, a jego efektem jest poprawienie krążenia krwi i limfy, złagodzenie stresu i napięcia nerwowego),
 • ugniatanie, czyli bardziej dynamiczne ruchy palcami bądź całymi rękoma, których celem jest poprawienie ukrwienia,
 • rozcieranie, czyli uciskanie ciała bez rozciągania skóry za pomocą dłoni zaciśniętych w pięści (wspomaga usuwanie obrzęków, złogów oraz cellulitu),
 • oklepywanie całą dłonią lub jej kantem w celu stymulacji krążenia. Bez względu na zastosowaną technikę ważne jest, aby wszystkie ruchy były delikatne, powolne, płynne, miękkie i rytmiczne, wykonywane jakby z namaszczeniem i kontemplacją.

Masaż relaksacyjny wykonany w odpowiedni sposób działa na cały organizm: skórę, tkanki, mięśnie, ścięgna, zakończenia nerwowe, układ krwionośny, limfatyczny i hormonalny, a także - a może przede wszystkim - na umysł i emocje człowieka. Do korzystnych i bardzo pozytywnych efektów masażu relaksacyjnego należy zaliczyć:

 • redukcję napięcia mięśniowego,
 • regenerację mięśni (na przykład po wysiłku fizycznym),
 • zminimalizowanie bólu spowodowanego stresem,
 • likwidację bólu głowy i karku, spowodowanego nadmiernym napięciem mięśni,
 • stymulację metabolizmu komórkowego,
 • wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn,
 • poprawę wyglądu skóry (dzięki złuszczaniu naskórka i przyspieszeniu przepływu krwi),
 • rozgrzanie ciała,
 • usuwanie obrzęków.

Dobroczynne działanie masażu relaksacyjnego jest już widoczne po pierwszym zabiegu. Jednak największe korzyści osiąga się poprzez regularne poddawanie się tego typu zabiegom, gdyż dzięki temu można osiągnąć stałą równowagę emocjonalną, wzmocnić układ odpornościowy i przywrócić naturalną równowagę organizmu.

Estetyczne zasady wykonywania masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny to specyficzne połączenie masażu klasycznego i energetyzującego, będące podstawą swego rodzaju masażu intuicyjnego, dostosowanego do indywidualnych zapotrzebowań i odczuć pacjenta. Ten typ masażu polega na dotykaniu, uciskaniu, ugniataniu i rozcieraniu obolałych i napiętych miejsc. Każdorazowo jest zakończony głaskaniem, którego celem podstawowym jest końcowe uspokojenie i wyciszenie. Jest to masaż niezwykle delikatny, wykonywany za pomocą bardzo powolnych ruchów. Nie ma tu energicznych oklepywań, gdyż masaż relaksacyjny ma przede wszystkim uspokoić, a nie pobudzić układ nerwowy. Do jego wykonywania wykorzystuje się różnorodne olejki - lawendowy, cedrowy, sandałowy, różany bądź jakikolwiek inny odpowiadający pacjentowi, które charakteryzują się właściwościami relaksacyjnymi.

Nieodzownym elementem masażu relaksacyjnego jest odpowiednia atmosfera, która sprzyja relaksacji, a tym samym podnosi skuteczność samego masażu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie pomieszczenie - o przyjemnej temperaturze, harmonijnych i łagodnych barwach oraz rozproszonym świetle, które działa uspokajająco. Stół do masażu powinien posiadać odpowiednie rozmiary - tak, aby pacjent mógł się na nim wygodnie położyć. Dobrym pomysłem jest zapalenie kadzidełka z zapachem dostosowanym do upodobań osoby masowanej i włączenie muzyki relaksacyjnej (na przykład z odgłosami przyrody). Podczas masażu nie należy prowadzić rozmów, aby nie zakłócić relaksacji pacjenta oraz nie wprowadzać atmosfery nerwowości i pośpiechu. Dobrze jest już na samym początku ustalić z pacjentem, które części ciała chciałby wykluczyć z masowania - czy to ze względów estetycznych, krępujących bądź jakichkolwiek innych. Podczas masażu należy utrzymywać stały kontakt rąk z ciałem masowanego, a wszystkie ruchy powinny być skoordynowane, płynne i precyzyjne. Dzięki tym wszystkim zabiegom masaż nabiera niemal mistycznego wymiaru, a jego uroda i estetyka sprawia, iż pacjent czuje głębokie doznania, pozwalające na odsunięcie od siebie trosk codziennej egzystencji, wyciszenie umysłu i zapadnięcie w stan przyjemnego półsnu.

Masaż relaksacyjny stanowi integralną część odnowy biologicznej. Jest szczególnie polecany osobom żyjącym w ciągłym pośpiechu i będących pod wpływem silnego stresu. Doskonale harmonizuje pracę całego organizmu, wycisza i relaksuje. Cieszy się dużym powodzeniem i dzięki temu znajduje się w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych oraz ośrodków spa.